UA
UA
EN

ЄДНІСТЬ НАУКИ ТА НАВЧАННЯ НА КАФЕДРІ ЮНЕСКО З НАУКОВОЇ ОСВІТИ

Станом на 2022 рік, на кафедрі ЮНЕСКО з наукової освіти навчаються чотири аспіранти, а викладачі кафедри залучені у освітні програми третього освітнього рівня – доктор філософії. Тематики дисертаційних досліджень на кафедрі корелюють із проблемами розвитку наукової освіти, а самі аспіранти залучаються у реалізацію дослідницьких проєктів кафедри. 

Викладацький склад кафедри активно залучений у реалізацію міжнародних дослідницьких проєктів, програм міжнародної академічної мобільності, закордонних стажувань, які сприяють професійному зростанню та удосконаленню змісту освітніх програм, до яких вони залучені.

КАЛЕНДАР НАУКОВИХ ПОДІЙ КАФЕДРИ, ЯКІ ДЕМОНСТРУЮТЬ РЕАЛІЗАЦІЮ КАФЕДРОЮ ПРИНЦИПУ ЄДНОСТІ НАУКИ ТА НАВЧАННЯ:

2022

Новий науковий проєкт із залученням аспірантів кафедри

Міністерство освіти і науки України розпочало фінансування науково-дослідних проєктів на 2022-2024 роки, що будуть виконуватись за рахунок видатків загального фонду державного бюджету. Приємно, що серед переможців Конкурсу на отримання фінансування досліджень від Міністерства є й кафедра ЮНЕСКО з наукової освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Найближчі три роки колектив кафедри буде реалізовувати проєкт, що має назву: «Відповідальне громадянство через наукову освіту: соціокультурні механізми реалізації в Україні».

Традиційно, до виконання проєкту будуть залучені не тільки науково-педагогічні працівники, але й аспіранти кафедри. Кафедра прагне успішно реалізовувати принцип єдності навчання та наукових досліджень. У попередньому проєкті, що реалізовувала кафедра, була залучена аспірантка В.О. Кивлюк, до реалізації нового проєкту залучена аспірантка Ю.М. Александрова (тема дослідження: «Філософська концептуалізація сучасної парадигми наукової освіти»), а самі ж дослідницькі проєкти корелюють із дослідницькими напрямками кафедри та тематикою дисертаційних досліджень аспірантів. 

Медіаматеріали заходу:

https://www.facebook.com/101449238978455/posts/147761687680543/?d=n 


Перший офлайн-тренінг у рамках школи академічного письма

21-23 січня кафедра ЮНЕСКО з наукової освіти  в якості співорганізатора провела перший офлайн-тренінг у рамках Школи академічного письма в рамках проекту «Розвиток демократичної освіти в Норвегії, Україні та Палестині» (координатор: Університет Південно-Східної Норвегії).

З метою розвитку ключових понять та навичок академічного письма, Школа об’єднала науковців із чотирьох провідних українських університетів: Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Київського національного університету технологій та дизайну, Донбаського державного педагогічного університету, Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Ключовий тренер:  Інгрід Райте Крістенсен, доцент факультету гуманітарних, спортивних та педагогічних наук Університету Південно-Східної Норвегії.

Модератори та співтренери:

Тетяна Матусевич, доцент кафедри ЮНЕСКО з наукової освіти, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, Україна.

Лариса Колесник, доцент, докторант Університету Південно-Східної Норвегії.

Медіаматеріали заходу:

https://unesco.npu.edu.ua/ua/novini/19_pershiy-oflayn-trening-u-ramkah-shkoli-akademichnogo-pisma 


2021

Проєкт Варшавської Політехніки, реалізований за фінансової підтримки Міністерства освіти і науки Польщі «Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів – задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти» (2019 – 2021 р.р.)

У проєкті в якості експерта брав участь проф. Свириденко Д.Б. для дослідницьких етапів «Рейтинги у стратегіях розвитку польських та українських закладів вищої освіти», «Фінансування вищої освіти на системному та інституційному рівнях у Польщі та Україні». Також у проекті реалізовано дослідницький етап «Докторські школи у закладах вищої освіти Польщі: організаційно-управлінські моделі та перший досвід після впровадження реформи», який запропонував учасникам проєкту та українським стейкхолдерам орієнтири по залученню польського досвіду в українську практику підготовки докторів філософії.

Звітна монографія по завершенню проєкту: https://www.ans.pw.edu.pl/content/download/1626/9463/file/Raport%20końcowy%20realizacji%20Projektu%20MEIN–PW_UK.pdf 

Медіаматеріали проєкту: https://www.facebook.com/denis.sviridenko/posts/10217268714528447  


Захід з метою обговорення використання можливостей програми ERASMUS+

У рамках #ERASMUSDAYS (жовтень 2021 року), кафедра наукової освіти ЮНЕСКО організувала захід з метою обговорення використання можливостей програми Erasmus+ для розширення співпраці між установами наукової освіти та професіоналами. Кафедри ЮНЕСКО по всьому світу роблять внесок і впливають на освіту для сталого розвитку.

Медіаматеріали заходу:

https://www.erasmusdays.eu/event/expanding-horizons-with-the-erasmus-program-prospects-for-science-education-2/?fbclid=IwAR1OyGKHDGvxv4CRTpbpuquo_iJHjOmk0WQMmCVm5Wof-j3tVcEQ1Z53isU 


Представники кафедри ЮНЕСКО взяли участь у міжнародній онлайн-конференції "Музейна педагогіка у науковій освіті"

Як співорганізатор заходу представники кафедри ЮНЕСКО взяли участь у міжнародній онлайн-конференції «Музейна педагогіка у науковій освіті» (25 жовтня 2021 р.). Цього року конференція вийшла на міжнародний рівень, серед її спікерів були відомі дослідники та практики із США, Франції, Сербії тощо. У онлайн-конференції взяли участь близько 160 учасників, які є експертами з поширення науково-освітніх практик через музейну педагогіку. Захід дозволив поглибити наукову співпрацю із ключовими академічними партнерами – Національною академією педагогічних наук України та Малою академією наук України.

Медіаматеріали заходу:

https://www.youtube.com/watch?v=ogjAHIkgdjY 

https://www.youtube.com/watch?v=SHZSDRUBjt8 

https://naps.gov.ua/ua/press/about_us/2578/ 


Міжнародне наукове стажування за програмою міжнародної академічної мобільності Erasmus+ у Відкритому університеті Кіпру

У серпні 2021 року Матусевич Т.В. взяла участь у міжнародному науковому стажуванні за програмою міжнародної академічної мобільності Erasmus+ у Відкритому університеті Кіпру, в рамках якої відбулася серія зустрічей із керівництвом факультетів, з метою обговорення можливості розвитку співпраці та проведення спільних наукових заходів.

Медіаматеріали заходу:   https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D1459840364379496%26id%3D100010606385003&show_text=true&width=500 

 

Дистанційна європейська зимова школа з питань освіти для демократії в цифрову епоху

На початку лютого 2021 р., за організаційної підтримки співробітників кафедри, студенти-драгоманівці мали змогу послухати лекції професорів з Університету в Кайзерслаутерні (Німеччина), Інституту дидактики демократії при Ганноверському університеті (Німеччина), Єреванського державного Університету (Вірменія) та Грузинського інституту зв’язків з громадськістю (Грузія), а також взяти участь в інтерактивних заходах та обговорити проблеми сучасної демократії з іноземними колегами.

Зимова школа тривала чотири дні, український день представляли викладачі НПУ імені М.П.Драгоманова (к.філос.н. Матучевич Т.В., к.пед.н. Колесник Л.В., к.н. з держ.упр. Коновалова М.В.), а також Катерина Клюзко – засновник школи громадянської освіти для підків «Агенти змін» та Оксана Бабінець – Державний експерт Директорату державної мовної політики при Міністерстві культури та інформаційної політики. Доповіді спікерів з української сторони були високо оцінені колегами та викликали жваву дискусію щодо філософських та педагогічних питань розвитку демократичних цінностей у школярів та студентів, обмежень громадянських свобод в умовах карантинних заходів, юридичного визнання мови жестів як фактору розвитку демократії.

Медіаматеріали заходу:

https://npu.edu.ua/novyny/oholoshennia/zahalnounivesytetski/za-pidtrymky-viddilu-mizhnarodnykh-zviazkiv-npu-imeni-mpdrahomanova-proishla-dystantsiina-ievropeiska-zymova-shkola-z-pytan-osvity-dlia-demokratii-v-tsyfrovu-epokhu 

 

2020

Відкрита онлайн-лекція доц. Матусевич Т.В. для викладачів та аспірантів Коледжу Раміранджан (Університет Мумбаю, Індія)

Наприкінці лютого 2020 року, доц. Матусевич Т.В. провела онлайн-лекцію, присвячену викликам системі освіти в добу пандемії COVID-19. Даний захід є результатом співпраці, започаткованої в рамках щорічної міжнародної науково-практичної конференції «Виклики постколоніалізму: філософія, релігія, освіта». Лекція та активна дискусія із індійськими колегами дозволила обмінятись досвідом реалізації освітніх програм в умовах пандемії (онлайн навчання тощо)

 Медіаматеріали заходу:

https://www.youtube.com/watch?v=kZ8wTf3SYbA  


Дослідження «Навчання через гру у школі»

Доцент Матусевич Т.В. виступала в якості керівника групи дослідників протягом виконання дослідження «Навчання через гру у школі» (наказ № 136 від 27.04.2020р.) згідно договору субпідряду між Національним педагогічним університетом імені М.П. Драгоманова та Австралійською Радою з наукових досліджень в галузі освіти від 26 лютого 2020 р. (14.02.2020 – 30.09.2020). Номер державної реєстрації – 0120U001016. 

Медіаматеріали заходу:  
https://npu.edu.ua/novyny/podii/zahalnuniversytetski/25-lystopada-v-npu-imeni-mpdrahomanova-vidbulasia-robocha-zustrich-po-vprovadzhenniu-proiektu-navchannia-cherez-hru


2019

Участь у засіданні робочої групи з наукової освіти ALLEA (All European Academies, European Federation of Academies of Sciences and Humanities) у Датській Королевській Академії Наук (Копенгаген, Данія)

28-29 січня 2019 року проф. Свириденко Д.Б. був залучений до складу засідання робочої групи з питань розвитку наукової освіти. Нарада була присвячена питанням глобальних впливів на наукову освіту, дослідженням як складовій частині наукової освіти, питанням розвитку освіти у контексті змін клімату, спрямуванню освіти для сталий розвиток людства, розвитку цифровізації та наукової грамотності в науковій освіті. Широку дискусію викликав досвід розвитку наукової освіти в Україні, Фінляндії та Польщі, в тому числі, питання підготовки науково-педагогічних кадрів для наукової освіти.  

Медіаматеріали заходу:

https://www.facebook.com/denis.sviridenko/posts/10215529503049247 


V Міжнародна науково-практична конференція «Виклики постколоніалізму: філософія, релігія, освіта»

У травні 2019 року, в університет завітали науковці з України, Греції, Румунії, Індії, Польщі, Гонконгу для участі у конференції та фахового обговорення проблеми постколоніалізму у колі представників соціогуманітарних дисциплін, розгляду українського та міжнародного досвіду у подоланні постколоніального синдрому. Конференція виступила платформою для розвитку академічної співпраці, написання спільних статей, обміну досвідом модернізації освітніх програм. Саме кафедра виступала організатором конференції, а в якості співорганізаторів були залучені низка закордонних університетів.

З метою підвищення продуктивності академічного спілкування, робочою мовою конференції була англійська. Учасники конференції (проф. Панос Еліопулос, Греція; проф. Клаудіо Мезарош, Румунія) також зустрілись із магістрами та аспірантами, що навчались за спеціальністю «Філософія».

Медіаматеріали заходу:

https://www.facebook.com/denis.sviridenko/posts/10216302351089965 

https://www.facebook.com/denis.sviridenko/posts/10216301969160417 


X міжнародна конференція «Виклики різноманітності та інклюзіі» (м. Осака, Японія)

У червні 2019 року доцент Матусевич Т.В. виступила ключовим спікером X міжнародної конференції «Виклики різноманітності та інклюзіі» (м. Осака, Японія). 

Медіаматеріали заходу:    
https://4c5mstudio.org/10thconference

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D864885993874939%26id%3D100010606385003&show_text=true&width=500

 

Розробка COIL модулю для студентів та аспірантів спільно з професорами Державного університету штату Нью-Йорк в Онеонті

За результатами візиту делегації НПУ до Державного університету штату Нью-Йорк в Онеонті з 20 травня по 30 червня 2019 року доцент Матусевич Т.В. пройшла навчання у Collaborative Online International Learning Academy of State University of New York та разом з професорами Державного університету штату Нью-Йорк в Онеонті розробила програму спільного он-лайн модулю з філософії освіти для студентів та аспірантів обох університетів.

Медіаматеріали заходу:

https://npu.edu.ua/novyny/oholoshennia/zahalnounivesytetski/rozvytok-spivpratsi-z-derzhavnym-universytetom-shtatu-niu-york-v-oneonti

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D836819533348252%26id%3D100010606385003&show_text=true&width=500

2018

Стажування «Практичні процедури та проблеми створення інноваційних навчальних програм відповідно до стандарту ЄКТС» в Університеті Палацького (Оломоуц, Чехія)

З 1 по 5 жовтня 2018 року, проф. Свириденко Д.Б. та доц. Матусевич Т.В. взяли участь у стажуванні, що дало змогу ознайомитись із досвідом чеських університетів щодо розробки інноваційних навчальних програм. Під час стажування відбулась серія тренінгів за участі гарантів програм університету, знайомство із особливостями розробки навчальних програм в Європейському просторі вищої освіти.

Медіаматеріали заходу:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=711825245847682&id=100010606385003 

https://www.facebook.com/denis.sviridenko/posts/10214653646113371 


Підписання угоди з філософським факультетом Ягеллонського університету

За результатами візиту доцента Матусевич Т.В. до Ягеллонського університету в Кракові у квітні 2018 року було підписано угоду про академічне співробітництво з філософським факультетом згаданого університету, що дало змогу аспірантам обох зво реалізовувати програми академічної мобільності. Зокрема, у вересні 2019 року двотижневе стажування в НПУ імені М.П. Драгоманова проходив аспірант Ягеллонського університету В. Можгін.

Медіаматеріали заходу:

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D925242327839305%26id%3D100010606385003&show_text=true&width=500

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=594511620912379&id=100010606385003


Академічна мобільність в Університеті Кардинала Стефана Вишинського (Варшава, Польща)

У травні 2018 року, проф. Свириденко відвідав із циклом лекцій факультет родинних студій та теологічний факультети Університету Кардинала Стефана Вишинського (Варшава, Польща). Лекції відвідали магістри та аспіранти університету. Також відбулася серія зустрічей із керівництвом факультетів, з якими було обговорено можливості розвитку співпраці та проведення спільних наукових заходів.

Медіаматеріали заходу:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10213574892425203&set=a.10203060771298746 

https://www.facebook.com/denis.sviridenko/posts/10213968227978346

https://www.facebook.com/photo?fbid=10213574893785237&set=a.10203060771298746 


IV Міжнародна науково-практична конференція «Виклики постколоніалізму: філософія, релігія, освіта»

У травні 2018 року, в університет завітали науковці з України, Індії, Польщі, Гонконгу для участі у конференції та фахового обговорення проблеми постколоніалізму у колі представників соціогуманітарних дисциплін, розгляду українського та міжнародного досвіду у подоланні постколоніального синдрому. Для сучасного вітчизняного та закордонного дискурсу у галузі філософії, історії, релігієзнавства, освіти та інших залишається актуальним звернення до проблеми демонтажу специфічних постколоніальних (посттоталітарних) світоглядних настанов та типів мислення, дослідження ролі релігії та освіти у подоланні викликів постколоніалізму та посттоталітаризму. Конференція виступила платформою для розвитку академічної співпраці, написання спільних статей, обміну досвідом модернізації освітніх програм.

Медіаматеріали заходу:

https://www.facebook.com/terepyshchyi/posts/1787987627934851 

https://www.facebook.com/rina.pitale/posts/1738752299546316


Весняна школа академічного розвитку

У травні-червні 2018 року, за участі співробітників кафедри було успішно проведено Весняну школу академічного розвитку. Метою школи було підвищення академічного потенціалу викладачів Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова та створення мережі агентів інтернаціоналізаційних змін на факультетах, що сприяло би підвищенню міжнародного іміджу університету та інтенсифікації участі у міжнародних грантових програмах та проектах. У школі взяли участь більше 40 науково-педагогічних працівників, переважно – молоді вчені.

Медіаматеріали заходу:

https://npu.edu.ua/novyny/oholoshennia/zahalnounivesytetski/vesnyana-shkola-akademichnoho-rozvytku 

https://www.facebook.com/darya.bak.1/posts/1525830590879311 


Проєкт “Розвиток культури демократії в педагогічній освіті в Україні, Норвегії та Палестині”

В якості дослідника та тренера доцент Матусевич Т.В. бере участь в проєкті “Розвиток культури демократії в педагогічній освіті в Україні, Норвегії та Палестині” (Координатор: Університетський коледж південно-східної Норвегії, 2018-2022), важливою складовою якого є  проведення досліджень. В рамках проєкту було розроблено дві  англомовні навчальні дисципліни для аспірантів «Internationalization of Research» та «Democracy in Educational Theory and Practice».

Медіаматеріали заходу:

https://npu.edu.ua/novyny/podii/zahalnuniversytetski/vyznacheno-peremozhtsiv-proektu-rozvytok-demokratychnoi-kultury-v-pedahohichnii-osviti-ukrainy-norvehii-ta-palestyny

https://npu.edu.ua/novyny/oholoshennia/zahalnounivesytetski/oholoshuiemo-vidbir-na-treninh-dlia-treneriv-tot-navchannia-na-vidkrytomu-povitri-outdoor-education

https://npu.edu.ua/novyny/oholoshennia/zahalnounivesytetski/akademichna-mobilnist-studentiv-npu-im-mpdrahomanova-novi-horyzonty-rozvytku

https://npu.edu.ua/novyny/oholoshennia/zahalnounivesytetski/realizatsiia-proektu-norvezko-ukrainskoho-proektu

https://npu.edu.ua/novyny/oholoshennia/zahalnounivesytetski/2-stypendii-mahistra-z-prav-liudyny-ta-multykulturalizmu

https://npu.edu.ua/novyny/podii/zahalnuniversytetski/proekt-rozvytok-kultury-demokratii-v-pedahohichnii-osviti-v-ukraini-norvehii-ta-palestyni